Czym kierować się przy wyborze zespołu na wesele?

Luty 9, 2017 blog

Oprawa muzyczna stanowi nieodłączny element każdego wesela, niezależnie od jego stylizacji czy gustu uczestników. Muzyka nie tylko dopełnia niepowtarzalnego klimatu, ale również wprawia w lepszy humor, pomijając już zachęcanie gości do tańca i zabawy. Kluczem jest wybór odpowiedniej muzyki – powinniśmy wiedzieć, kiedy lepsze okażą się rytmiczne utwory, a kiedy powinniśmy postawić na romantyczną, nastrojową oprawę. Jeśli nie zamierzamy puszczać muzyki z jakiegoś urządzenia bądź zdawać się na DJ-a, to będziemy musieli wybrać zespół weselny – co wcale nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, że wybór na rynku mamy ogromny i różniący się gatunkiem granych utworów, a także reszty oprawy.

Nie można też zapominać o finansowym aspekcie takiego przedsięwzięcia – jeśli zdecydujemy się na zapewnianie oprawy muzycznej przez wynajętą orkiestrę to na pewno taka decyzja obciąży weselny budżet w większym stopniu niż lokalna kapela zajmująca się graniem na weselach. Na szczęście, nie musimy z każdym podmiotem zdolnym do wykonania tej usługi spotykać się osobiście, aby ocenić jego możliwości – wiele z nich posiada swoje profile w różnorakich serwisach, gdzie możemy zobaczyć nie tylko repertuar, ale także jak zespół radzi sobie „w akcji”; nie bez znaczenia będą też portale społecznościowe i fora, gdzie możemy poznać opinie innych użytkowników.

Wprawa samych muzyków powinna obejmować nie tylko umiejętność gry, ale także obejmującą prowadzenie zabawy, gdyż tak naprawdę rola zespołu nie ogranicza się wyłącznie do odtwarzania piosenek, ale nierzadko będzie również musiał dostarczać uczestnikom wesela rozrywki poprzez różnorakie zabawy oraz na dobrą sprawę kierowanie całą imprezą, przykładowo, poprzez wznoszenie toastów i tak dalej. Ponadto, dobry zespół powinien wchodzić w interakcję z uczestnikami wesela i mieć w tej kwestii spore doświadczenie, również w sytuacjach niepożądanych i nieprzewidzianych, jak ryzyko bójki pomiędzy gośćmi, który wypili trochę zbyt wiele.

Wreszcie, zespół weselny powinien grać ten gatunek muzyki, który para młoda chciałaby najchętniej usłyszeć na swoim weselu. Sporo kapel posiada już pewne wypracowane przez siebie style i listy utworów, z którymi możemy się zapoznać nim podejmiemy ostateczną decyzję. Podczas gdy przede wszystkim wybór powinien być zgodny z gustem muzycznym młodej pary, to należy jednak zadbać, aby w miarę możliwości spodobał się także pozostałym uczestnikom.

Warto także zwrócić uwagę na umiejętność przeprowadzenia oczepin – zwłaszcza pod kątem tego, aby proponowane zabawy były rzeczywiście zabawne i wesołe, ale jednocześnie nie ośmieszające gości.