Jak przygotować zaproszenia ślubne?

Grudzień 16, 2016 blog

Bez wątpienia ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka – poza przygotowaniem samej uroczystości, znaczącym elementem całego przedsięwzięcia jest przygotowanie i wręczenie gościom zaproszeń. Nie mogą to być jednak „tylko” zaproszenia – na taki niezwykły dzień one same muszą odznaczać się tą właściwością.

Tak jak zmienia się ślubna moda, tak też zmienną popularnością cieszą się określone rodzaje dekoracji ślubnych oraz innych elementów uzupełniających tę uroczystość – czy to minimalistycznych i eleganckich czy też w orientalnym stylu lub po postu nawiązującym do wspólnych zainteresowań państwa młodych. Wszelkie trendy znajdują także zastosowanie w kwestii zaproszeń. Zaproszenia muszą być nie tylko wykonane i dostarczone odpowiednio wcześnie, ale również charakteryzować się unikatowym stylem, estetyką oraz nierzadko też eleganckim materiałem. W dzisiejszych czasach wybór gotowych wzorów zaproszeń, określonych „modeli” czy też materiałów i możliwości wykonania zaproszeń wedle uznania jest niemalże nieograniczony: możemy zarówno wykonać proste zaproszenia, z delikatnym wzorem na papierze czerpanym, jak też pokusić się o wykonanie czegoś w oryginalnym kształcie z ozdobami, jak na przykład wstążki czy inne dodatki przytwierdzone do frontowej części zaproszenia.

Najważniejszym jest jednak zadbanie o to, aby zaproszenia w mniejszym lub większym stopniu podkreślały charakter uroczystości oraz komponowały się ze ślubnymi dekoracjami – w ten sposób uzyskamy efekt „kompatybilności” wszystkich elementów składających się na wyjątkową uroczystość. Poza aspektami wizualnymi nie należy jednak pominąć przypadkowo funkcjonalnej roli zaproszeń – muszą one informować gości „co, gdzie, kiedy”, ale nie oznacza to, że musimy się ograniczyć do suchych informacji. Zaproszenie wiele zyska jeśli tekst zostanie napisany, dajmy na to, w podniosłym stylu i opatrzony cytatem bądź krótkim wierszem. Taka forma bez wątpienia podkreśli znaczenie uroczystości i odbije się pozytywnym echem wśród zaproszonych.

Należy także zadbać, aby każde zaproszenie miało konkretnego adresata – koniecznie wskazanego imieniem i nazwiskiem. Jest to podstawowy wyraz szacunku dla gościa oraz po prostu miły gest ze strony państwa młodych. Zaproszenia najlepiej wręczyć około dwa – trzy miesiące przed planowanym ślubem, dzięki czemu upewnimy się, iż określonej osobie „nic nie wypadnie” w dzień uroczystości i będzie mogła uczestniczyć w naszym święcie.