JAKĄ WYBRAĆ MUZYKĘ NA WESELE?

Marzec 4, 2014 blog

dj_na_wesele_plock_(5)Jednym z dylematów, przed jakim staje para młoda jest to, jaką muzykę wybrać na wesele. Każdy ma swoje preferencje muzyczne, a często gust łączy narzeczonych. I wtedy rodzi się problem, czy w repertuar weselny wpleść ulubione piosenki czy może jednak zdecydować się na bardziej sprawdzone rozwiązania i postawić na muzykę biesiadną? Co jednak, gdy para młoda średnio za nią przepada? Jak znaleźć kompromis między swoimi gustami a muzyką sprzyjającą zabawie? Czy rację bytu ma wesele utrzymane w jednej konwencji muzycznej, np. rockowe lub jazzowe?

 

O poradę poprosiliśmy znanego DJ’a, Macieja Wilkanowskiego (www.djmw.pl): „Z mojego doświadczenia wynika, że często na DJ’a na wesele decydują się osoby, mające określone wymagania muzyczne. Wolą one usłyszeć kawałki w oryginalnym wykonaniu artystów, często także chcą, by w playlistę weselną były wplecione ich ulubione piosenki, nie zawsze możliwe do wykonania dla zespołów weselnych.

 

Co zaleca DJ w ramach przygotowań ślubnych?

 

Przede wszystkim – warto spotkać się ze swoim zespołem lub DJ’em i ustalić, na jakim klimacie Wam zależy. Możecie zasugerować własne kawałki. Jednak lepiej słuchać osób, które mają dłuższe doświadczenie, bo może się okazać, że stosując się ściśle do Waszych wytycznych kapelmistrz lub wodzirej nie będą mogli poderwać nikogo do tańca.

 

Każda część wesela ma swoje prawa i najlepiej do niej dobierać muzykę.

 

1. Muzyka na czas posiłków

 

Jak mówi Maciej Wilkanowski: „Czas posiłków to najlepsza pora, by gościom, nieco ciszej, niż w trakcie zabawy, puścić ulubione kawałki pary młodej. To właśnie na ten czas można opracować playlistę, na którą będą się składały piosenki, które zakochani słyszeli na pierwszej randce, z którymi kojarzy im się pierwsza rocznica lub inne okoliczności. Lekko ściszona muzyka nie będzie przeszkadzać w rozmowach, a zarazem stworzy klimat, na jakim zależy nowożeńcom”.

 

2. Pomysły znajomych

 

Inną, częstą praktyką są występy znajomych. Nasz DJ opowiada, że widział już różne pomysły i że zawsze jest to świetna idea: wzrusza, dowodzi sympatii ze strony przyjaciół i rodziny, a także stanowi miłe urozmaicenie uroczystości. Jak mówi pan Maciej: „Najlepiej, by osoby, które mają pomysł na niespodziankę dla państwa młodych uzgodnili ją wcześniej z prowadzącym zabawę. Dzięki temu wplecie on ją w odpowiednim momencie, tak, by nie przerywać zabawy lub nie odrywać wszystkich od stołu”.

 

3. Tańce i swawole

 

Jak mówi pan Maciej: „Mam sprawdzoną listę kilku tysięcy piosenek, które sprawdzą się na każdej imprezie. Z nich można stworzyć playlistę idealną do okoliczności.” DJ przestrzega przed sztywną listą, której nie można zmienić: „Czasami wystarczy kilka piosenek w innym klimacie, by impreza się rozkręciła. Dobry wodzirej będzie zmieniał klimaty tak długo, aż trafi do gości. Ustalona z góry playlista daje dużo mniejsze możliwości.”

 

Kolejną ważną sprawą, jest mieszanie stylów muzycznych. Złotym środkiem na idealną zabawą są piosenki, które znają i lubią wszyscy. I niekoniecznie musi to być tylko muzyka biesiadna. Bawić równie dobrze można się przecież także przy szlagierach z lat 60-tych, swingującym jazzie albo rock’and’rollowych kawałkach.

 

4. Muzyka do gier i zabaw

 

Inną kwestią są zabawy oraz muzyczne rozrywki. Należą do nich przyśpiewki weselne, karaoke lub różnego rodzaju gry taneczno – ruchowe. Tu także można puścić wodze fantazji i np. zorganizować muzyczny quiz z piosenek z popularnych dobranocek itp.

 

Podsumowanie

 

Jak jednak mówi Pan Maciej, najważniejszą kwestią w organizacji wesele jest umiar oraz odrobina dystansu.