Kamerzysta lub fotograf na mszy prawosławnej

Maj 7, 2014 blog

Każdy chce aby jego ślub i wesele były zachowane na fotografiach bądź filmie video. Niezależnie o jakie wyznanie chodzi to ślub jest uroczystością bardzo ważną i wyjątkową. Dlatego też fotograf ślubny czy kamerzysta (a msza prawosławna) powinni być obecni na ślubie, ale takie osoby powinny być też  odpowiednio przygotowane. Wiedza na temat obrządku liturgicznego jest niezbędna również w przypadku uczestnictwa  na  mszy prawosławnej. Zatem kilka słów o tym jak się zachować, co można robić a czego nie wolno osobom takim jak kamerzysta i fotograf ślubny.

Pierwsze co powinieneś zrobić to porozmawiać z osoba, która będzie odprawiała ceremonię ślubną. W religii prawosławnej na takie osoby mówi się podobnie jak w katolickiej : ojcze, księże albo batiuszka. Zatem nie ma się czego bać tylko warto porozmawiać o szczegółach kręcenia filmu podczas mszy. Tym bardziej że jak się okazuje że jest ona zdecydowanie bardziej dynamiczna niż w przypadku katolickim i osoby uczestniczące w niej po raz pierwszy mogą mieć problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Niezmiernie rzadko się zdarza by księża mieli jakieś specjalne wymagania i uwagi co do Twojej pracy w czasie mszy.

Ceremonia ślubna jest w całości poświęcona młodej parze. Pamiętaj że na tej mszy wszystko jest ważne, każdy gest i modlitwa jest niezmiernie istotna. Filmuj wszystko, choć później i tak możesz mieć problemy co wyciąć i jak zmontować.

Przed samym ślubem następują zaręczyny. Odbywają się one przy wejściu do nawy głównej i mają charakter sakralny. Ten element tradycji trzeba uwiecznić, ponieważ następuje tam nałożenie obrączek. Warto dowiedzieć się zawczasu jaki będzie porządek Maszy bo coraz częściej zmienia się obyczaj i obrączki nakładane są w końcowej części mszy. W każdym razie gdy będzie to filmował zwracaj uwagę na gesty księdza.

Jest kilka podstawowych zasad jakimi powinni kierować się osoby filmujące jakikolwiek ślub, również prawosławny :

  • Nie stawaj między księdzem a ołtarzem
  • Poruszaj się zawsze za parą młodą i świadkami
  • Przechodź między świecznikami a ołtarzem
  • I nie stawaj między księdzem a parą młodą

fotograf ślubny msza prawosławna

Śpiew chóru to rzecz oczywista w czasie mszy. Jednak pociąć materiał i zmontować go z tłem w postaci chóru to już inna sprawa, trzeba to zrobić umiejętnie. Przy śpiewie chóru młoda para przechodzi przez kościół do ołtarza, czyli wystawionej ikony. W tym miejscu odbywa się większość ceremonii. Są czytane ewangelie, listy apostolskie i modlitwy za młodą parę. W dalszej kolejności nowożeńcy zakładają korony jako symbol królestwa niebieskiego i duchowej mocy, odbywa się wspólne picie wina z jednego naczynia jako symbol małżeńskiego stołu. Następnie ksiądz zawiązuje prawe dłonie nowożeńców białą chustą i wykonuje razem z młodą parą przejście wokół anałojczyku.

Dalej z kolei następuje błogosławieństwo, kiedy to para młoda przechodzi jeszcze bliżej ołtarza, ksiądz wypowiada słowa błogosławieństwa. W tym momencie kamerzysta również powinien mieć się na baczności by sfilmować ważne i piękne gesty księdza. Potem następuje czas na życzenia dla młodej pary, księży, a młoda żona zmienia położenie butonierki pana młodego z lewej na prawa klapę.

Gdy będziesz przystępował do filmowania, pamiętaj że tradycje i zwyczaje czasami się różnią, zatem o ile to możliwe dowiedz się jak najwięcej i wypytaj o rzeczy których nie jesteś pewien.