Pierścionki zaręczynowe

Luty 18, 2013 blog  Brak komentarzy

Dziś pierścionek stanowi ozdobę palca kobiety, natomiast niegdyś Pierścień był potężnym symbolem historii.

Pierścień będący zamkniętym okręgiem, był symbolem ciągłości, wierności, nieskończoności i wieczności. Jego okrągły kształt, oplatający palec, przerodził go z magicznego na praktyczny.

Pierścienie reprezentowały cykl życia, słońce i księżyc, a w przypadku pierścionków zaręczynowych – miłość wieczną.

Pierścienie były również używane do oznaczenia kobiety jako własności mężczyzny lub plemienia, a wymiana pierścieni oznaczała odejście córki jednego klanu do drugiego.

W 1477 roku arcyksiążę Maksymilian z Hamburga przedstawił Maryję z Burgundii z pierwszym pierścieniem zaręczynowym z diamentem, co zostało bardzo dobrze odebrane przez lud. Niestety było to bardzo rzadko praktykowane, ponieważ w tamtych czasach prawie nikt nie mógł sobie pozwolić na zakup diamentu, który był bardzo kosztownym kamieniem.

Pierścienie noszono najczęściej na palcu serdecznym. Wierzono, że to w tym palcu ma początek nerw biegnący do serca, a połączenie z sercem oznaczało miłość, narzeczeństwo i małżeństwo.

W XVIII wieku odkryto ogromne złoża diamentów w Ameryce Południowej, zwłaszcza z Brazylii. Odkrycie to spowodowało znaczący spadek cen diamentów. Po raz pierwszy w historii, pierścionek zaręczynowy z diamentem, stał się dostępny dla większej liczby osób.

 

Dziś pierścionek zaręczynowy z diamentem, uważany jest przez większość społeczeństwa, jako niezbędny element aktu małżeństwa. Istnieje wiele stylów, kształtów i rodzajów pierścionków do wyboru, a diamenty dostępne są w wielu rozmiarach i klasach czystości, dzięki temu można dobrać je do prawie każdego budżetu.

 

W Polsce zaręczyny były kiedyś wielkim i bardzo ważnym wydarzeniem, wieńczącym rozmowy rodzin na temat połączenia majątków rodowych.

Podarowanie pierścionka przyszłej żonie, organizowane było z dużym wyprzedzeniem, ponieważ wiązało się z tym przygotowanie wielkiego przyjęcia dla rodziny, znajomych, a nawet mieszkańców całej wsi. Podczas zaręczyn ręce młodych zawiązywano symbolicznie nad bochenkiem chleba na znak ich wspólnej przyszłości.

 

Dziś zaręczyny wyglądają zupełnie inaczej.

Jest to sprawa indywidualna, każdej pary. Mężczyzna nie ma już w obowiązku, pytać ojca przyszłej żony o zgodę na jej poślubienie. W dzisiejszych czasach decyzja o ślubie podejmowana jest wspólnie przez przyszłych małżonków, a pierścionek zaręczynowy bardzo często pary wybierają razem.

Same zaręczyny mają najczęściej charakter bardzo romantyczny i odbywają się podczas wspólnej kolacji czy wyjazdu. Coraz częściej panowie zdobywają się na bardziej szalone gesty. Organizują zaręczyny w miejscach publicznych, z udziałem obcych ludzi. Najmodniejszymi tego typu zaręczynami są np.: zaręczyny podczas seansu w kinie, gdzie nagle na ekranie pojawia się zdjęcie pary i pytanie „czy zostaniesz moją żoną?”, albo podczas koncertu lub meczu, gdzie na środek murawy podczas przerwy wychodzi ukochany i przez mikrofon przy kilkutysięcznej publiczności zadaje to bardzo ważne pytanie…… i jak tu się nie zgodzić? 🙂

pierścionki

Pierścionek zaręczynowy to jedna z tych wyjątkowych rzeczy, na którą czeka każda kobieta.

A wiadomo – ile kobiet, tyle różnych gustów .

Zostaw komentarz