Plan przygotowań ślubnych cz.2

Lipiec 17, 2014 blog

Artykuł jest kontynuacją wcześniejszego wpisu opisującego przygotowania do ślubu i wesela od ponad roku do 6 miesięcy przed planowana uroczystością. Opisze tutaj kolejne kroki jakie należy wykonać a wszystko będzie podzielone na poszczególne miesiące, a nawet tygodnie. Końcówka zwykle jest najbardziej stresująca i najwięcej się dzieje dlatego plan przygotowań ślubnych będzie opisany dokładniej tak by na ślub i wesele nic nie zabrakło, by nikt niczego nie przeoczył i zapomniał.

Przygotowania ślubne ciąg dalszy …

Pół roku przed ślubem i weselem powinien być już załatwiony samochód. To znaczy że jest już wybrany i zamówiony. Właściciel samochodu do ślubu powinien mieć juz zarezerwowany termin. Jeśli jesteśmy przy temacie auta ślubnego to można porozmawiać ze świadkami czy rodzicami czy też nie potrzebują środka transportu. W tym samym okresie również lista gości powinna być juz gotowa, przynajmniej tak w 80 – 90 %. Garnitur ślubny i suknia panny młodej powinny być juz wybrane, a suknia nawet zamówiona ponieważ jest ona bardziej wymagająca w przygotowaniu i często wymaga wielu spotkań i przymiarek zanim będzie gotowa na sto procent. Na około pół roku przed uroczystościami ślubnymi i weselnymi można się zastanowić też nad nowym zwyczajem jakim są listy prezentów. To rozwiązanie bardzo ułatwia gościom planowanie podarunków a para młoda może być pewna że na przykład nie dostanie 5 zegarów ściennych albo zestawów obiadowych. Ostatnimi czasy pojawiły się listy prezentów publikowane na stronach internetowych tak by wszyscy mogli mieć do nich dostęp i jeśli rezerwują jakiś prezent to jest specjalnie oznaczany bądź znika z listy by się nie powtórzył.

Mając jeszcze pięć miesięcy do ślubu czas zacząć zapraszać gości. Tak wcześnie zaczyna się zwykle zapraszać osoby które mieszkają w większej odległości, ponieważ żeby do Was przyjechali na ślub i wesele to często osoby takie będą musiały wziąć kilka dni urlopu. A urlopy trzeba czasami zgłaszać dużo wcześniej u swojego szefa.

Około cztery miesiące przed ślubem i weselem należy się zastanowić nad podróżą poślubną. Można śmiało wybrać już jakąś wycieczkę czy chociaż kierunek podróży. Często jednak młode pary korzystają z last minute i jadą gdzie popadnie. Tak też można. W tym samym czasie powinniście skontaktować się ze świadkami ślubnymi i upewnić się, że nic się nie zmieniło i że nikt nie zrezygnował. Można też teraz zacząć omawiać kwestię wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, zaplanować czas i miejsce oraz omówić atrakcje.

Kwartał przed ślubem to czas na sprawy papierkowe. Trzeba załatwić parę spraw w urzędach i przynieść kilka świstów ślubnych. Pamiętajcie o tym że dokumenty mają maksymalnie 3 miesiące ważności ale są i takie które mają tylko miesiąc. W Urzędzie Stanu Cywilnego należy załatwić dokumenty odnośnie braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. W tym samym okresie trzeba też kończyć sprawy związane z obrączkami ślubnymi. Jeśli do tej pory nie zamówiliście to czas najwyższy.

Gdy zostają dwa miesiące do ślubu i wesela to przychodzi czas na fryzjera i kosmetyczkę. Zarezerwujcie sobie termin u ulubionego fryzjera i wcześniejszy na tak zwaną próbną fryzurę. To samo tyczy się kosmetyczki. Na makijaż ślubny też warto umówić się wcześniej i zrobić próbę albo nawet kilka.

Przygotowania ślubne miesiąc przed …

Na miesiąc przed ślubem wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Sporządzona wcześniej lista gości ślubnych i weselnych powinna być już w całości potwierdzona, czyli przy każdym nazwisku powinno znaleźć się oznaczenie że będzie albo nie będzie. Jeśli nie masz pewności że ktoś się pojawi to po prostu zadzwoń i spytaj się jak sprawa wygląda. Lista gości będzie Ci niezbędna na salę weselną bo przecież dla każdego trzeba przygotować miejsce z talerzykiem i winietką weselną. W tym samym czasie trzeba się przygotować do spowiedzi ślubnej. Często wymagane są dwie z kolei i właśnie ta pierwsza jest potrzebna na miesiąc przed ślubem. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wszystkich podwykonawców jak dekoracje ślubne, fotograf ślubny albo kapela weselna by sprawdzić czy nie zakończyli swojej działalności.

Ostatnie dwa, trzy tygodnie to zwykle gorączkowe zamykanie wszystkich spraw i sprawdzanie czy o niczym się nie zapomniało. Trzeba w tym czasie odwiedzić parafię gdzie będzie ślub by przygotować akt ślubu, czasami zdarza się że można go podpisać na wcześniejszym spotkaniu z księdzem. Na takim spotkaniu należy porozmawiać o wszystkich szczegółach uroczystości ślubnej jak chociażby wejście do kościoła, przysięga małżeńska, czy chociażby to jak podchodzicie i odchodzicie spod ołtarza po ceremonii ślubnej.

Dzień przed ślubem to czas odpoczynku, zbierania sił i spowiedzi ślubnej (tej drugiej).

W dniu ślubu pan młody rano odbiera kwiaty, wiązankę ślubną i butonierki. Panna młoda w tym czasie robi się na bóstwo u kosmetyczki i fryzjera.

Po ślubie w ciągu tygodnia dobrze jest się umówić z orkiestrą, fotografem ślubnym, osobami od kwiatów i dekoracji ślubnych i weselnych i innymi podwykonawcami by dokończyć umowy, rozliczyć się. W urzędach, bankach, ubezpieczeniach i w pracy należy uzupełnić swoje dane osobowe w postaci zmiany nazwiska. Z Urzędu Stanu cywilnego trzeba odebrać uzupełnione akty małżeństwa.

To taki bezpieczny plan przygotowań ślubnych i weselnych. Wszystko zostało podzielone i rozpisane na miesiące ze sporym wyprzedzeniem, tak by można to było zrobić na spokojnie i bez nerwów. Oczywiście jeśli będzie potrzeba to ślub i wesele można zrobić w trzy miesiące, ale na pewno nie na spokojnie i nie ma się wtedy wiele czasu na wybieranie, przeglądanie, przymierzanie i poprawki.