Wybór sali weselnej – co brać pod uwagę ?

Czerwiec 7, 2014 blog

Przygotowania do ślubu i wesela nie mogą się obejść bez poszukiwania i wyboru sali weselnej. Impreza weselna by była udana, musi być wcześniej odpowiednio przygotowana i zorganizowana w najdrobniejszych szczegółach. Jednak pierwszą rzeczą jaką trzeba załatwić w tej kwestii jest lokal gdzie odbędzie się cała zabawa weselna często połączona z poprawinami. Zapraszam do lektury o tym jak wybrać salę weselną.

Wybór sali weselnej

W poradniku skupie się na sali weselnej, chociaż wybór innego lokalu na imprezę po ślubie będzie wyglądał mniej więcej tak samo. Chociaż pewnie inaczej trzeba podejść do wyboru małej restauracji na imprezę 30 osobową, a inaczej na obiekt bankietowy na imprezę 300 czy 500 osobową.

Kryteriów wyboru sali weselnej może być wiele:

 • Cena
 • Lokalizacja
 • Pojemność
 • Walory estetyczne
 • Itd.

Pojemność i rozmiary wesela

To który będzie dla Ciebie priorytetem możesz określić tylko Ty. Ja opiszę je w kolejności dowolnej, a zacznę od pojemności. Czyli pierwsze co trzeba zrobić to określić liczbę gości ślubnych i weselnych. Oczywiście w tym przypadku najważniejsi są ci weselni. Z tak przygotowanym kryterium można przystępować do poszukiwań. Przy czym warto wiedzieć o tym że duże sale weselne na większe ilości osób są często rezerwowane z wyprzedzeniem i mają pozajmowane terminy. Jest to spowodowane głównie małą ilością takich lokali weselnych. Przy kwestii mniejszych ilości nie ma tego problemu bo sal weselnych jest dużo więcej, a poza tym nie można zapominać o innych lokalach jak na przykład restauracje, które mogą służyć jako miejsce imprezy weselnej.

Lokalizacja

Następna kwestia dotyczy lokalizacji. Kryterium często bagatelizowane, a w rzeczywistości bardzo ważne. Warto się zastanowić chwilę czy oprócz widoczków albo miejskiej zabudowy zależy nam na tym żeby goście weselni po ślubie jechali kilkadziesiąt kilometrów za parą młodą (czasami się gubiąc). Z drugiej strony większa odległość sali weselnej od kościoła to również obowiązek zorganizowania transportu dla gości weselnych niezmotoryzowanych, a to są koszty. Jeśli mowa o samochodach to przy wybieraniu sali weselnej dobrze jest się zapytać o parking dla gości weselnych oraz to czy jest strzeżony.

Walory estetyczne

Kryterium estetyczne jest niezwykle trudne do opisania, bowiem to co jednemu się podoba to inny uważa za paskudne. Czyli ile ludzi tyle gustów. Dobrze jest więc zadać pytanie szerzej : w jakim stylu ma być to wesele. Bo przecież nikt nie będzie urządzał nowoczesnej imprezy weselnej w starym pałacyku za miastem. Dlatego właśnie pomyśl wcześniej w jakim klimacie ma być utrzymane wesele i do tego dobrać zamek, karczmę, nowoczesną dyskotekę czy może łąkę za miastem :) Pamiętaj też że w przypadku wybrania pałacyku czy innego zabytku to możesz stanąć przed problemem kilku mniejszych sal do zabawy a nie jednej dużej.

Cena imprezy weselnej

Ważną sprawą jest koszt wynajęcia lokalu weselnego. Nie oszukujmy się ale to często jest najważniejsze kryterium. Uważaj jednak bo najtańsza oferta za „talerzyk” wcale nie musi być najlepsza, bo potem może się okazać że wielu rzeczy nie ma włączonych do tej ceny:

 • nielimitowane napoje
 • własny alkohol
 • ciasta
 • owoce
 • tort
 • dekoracje, kwiaty, itp
 • menu dla dzieci

O to wszystko należy się wcześniej zapytać na sali weselnej. Warto się dowiedzieć czy możliwa jest degustacja dań.

 

Jeśli te wszystkie czynniki są do zaakceptowania przejdź do weryfikacji umowy i zapisów w niej zawartych. Zwróć uwagę na zaliczkę i dowiedz się co się dzieje jeśli zmieni Ci się liczba gości weselnych. Jeśli chodzi o obsługę to dobrze jest się zapytać o kucharki oraz ilość kelnerów na sali weselnej.

To najważniejsze choć pewnie nie wszystkie kryteria wyboru lokalu na imprezę weselną. Jeśli jednak to za wiele dla Ciebie zawsze możesz się zwrócić o pomoc do osób z większym doświadczeniem w tych kwestiach, chociażby konsultantów ślubnych czy znajomych z odpowiednią wiedzą.