Zaręczyny – zwyczaje, o których warto pamiętać

Sierpień 25, 2018 blog

Dawniej zaręczyny były wydarzeniem równie ważnym, jak informacja o planowanej dacie ślubu i późniejszego wesela. Obecnie obrządki związane z zaręczynami nieco straciły na mocy i najczęściej są zapominane, ale powinniście pamiętać o tym, że Wasi rodzice prawdopodobnie liczą na utrzymanie pewnych tradycji. Co mamy na myśli? O jakich obrządkach związanych z zaręczynami warto pamiętać?

Wizyta przyszłego zięcia u rodziców wybranki

Polskim zwyczajem z pewnością jest oficjalna prośba składana rodzicom przez przyszłego zięcia o rękę ich córki. To obrządek, który na szczęście bardzo dobrze przetrwał w naszym kraju i nadal jest mocno praktykowany. Taka wizyta u rodziców ukochanej powinna być zorganizowana możliwe najszybciej, jak się da, oczywiście po oficjalnych zaręczynach. Powinno się o niej poinformować rodziców, ale dzisiaj często się tego nie robi.

Przyszły zięć musi jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze na wizytę zabiera on ze sobą 2 bukiety kwiatów, jeden wręczając mamie swojej wybranki, a drugi samej wybrance. Nie można zapomnieć także o butelce dobrego alkoholu, który wręczamy oczywiście ojcu swojej przyszłej żony.

Rodziców informujemy jako pierwszych

Jeśli jesteście już po zaręczynach, to pamiętajcie o tym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której to o tej pięknej decyzji Wasi rodzice dowiedzą się nie bezpośrednio od Was, ale od innych, czy nawet z portali społecznościowych. Dzisiaj trudno dochowuje się takich tajemnic, a więc postarajcie się wybrać do swoich rodziców możliwie jak najszybciej.

Warto także początkowo nie chwalić się zaręczynami na portalach społecznościowych i w pierwszym okresie unikać rozmawiania o tym ze znajomymi. Kiedy rodzice zostaną poinformowani, możemy informować już dosłownie cały świat i dzielić się tą piękną nowiną.

Organizacja przyjęcia zaręczynowego

Dawniej praktycznie zawsze zapraszano rodzinę na tzw. przyjęcie zaręczynowe, które obecnie mocno straciło na swojej popularności. Zgodnie z zasadą, za organizację takiego przyjęcia odpowiedzialni są rodzice przyszłej Panny Młodej. Czy warto w ogóle coś takiego robić?

Przyjęcie zaręczynowe to doskonała opcja szczególnie wtedy, gdy rodzice zaręczonej pary kompletnie się nie znają, bądź znają się bardzo słabo. Taka uroczystość to najlepszy sposób na przełamanie pierwszych lodów i bliższe zapoznanie. Tutaj również spotkamy się z dość ciekawym obrządkiem, o którym to powinni pamiętać rodzice kawalera. Na spotkanie należy zabrać kwiaty, jeden bukiet wręczając matce przyszłej synowej, a drugi samej przyszłej synowej. Naturalnie konieczna będzie również butelka alkoholu, którą przekazujemy w ręce ojca wybranki swojego syna.